•   Piątek, 21 czerwca 2024
Energia elektryczna

Kilka słów o windach osobowych

Dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić sobie wejście na wyższe piętra budynku bez użycia windy. Oczywiście można pokonać drogę w tradycyjny sposób, a więc schodami, jednak zajęłoby to sporo czasu i siły. Na szczęście rozwój techniki pozwala montować dźwigi osobowe praktycznie w każdym budynku. Oznacza to, że nawet zabytkowe konstrukcje mogą zostać przerobione tak, aby bez większej ingerencji zamontować windę. 

Winda osobowa - starożytna konstrukcja 

Wbrew pozorom winda osobowa nie jest cudem współczesnej techniki. Bowiem historia dźwigu sięga już czasów starożytnych. Pierwsze windy wyglądały dosyć prosto i takie było ich działanie. Specjalnie przygotowaną kabinę łączono ze sznurem konopnym, którego obsługą zajmowali się ludzie albo zwierzęta. Oczywiście windy te były często wykorzystywane w pałacach lub rezydencjach bogatych ludzi. Co ciekawe ówczesne dźwigi posiadały pewne zabezpieczenia na wypadek zerwania się sznura albo zasłabnięcia obsługujących osób. Jednym z nich było podkładanie specjalnej poduszki. Miała ona zamortyzować ewentualny upadek kabiny. 

Czasy współczesne

Przez kolejne wieki wprowadzano co raz to nowsze udogodnienia. Przełomem było wynalezienie mechanizmu, który bez wykorzystywania siły ludzkiej potrafił wciągnąć oraz spuścić kabinę w specjalnym szybie. Pomogło to rozpowszechnić windy, ponieważ montaż ich stawał się o wiele tańszy niż w poprzednich wiekach. Oczywiście dźwigi wyposażano też w szereg nowoczesnych zabezpieczeń. Niektóre z nich są stosowane w naszych czasach. Mowa tutaj chociażby o specjalnych chwytaczach. Ich zadaniem jest zatrzymanie kabiny na wypadek zerwania się liny. 

Przede wszystkim bezpieczeństwo 

Windy są bardzo bezpiecznym środkiem transportu ludzi w budynkach. Ich awaryjność jest bardzo mała. Jednak wpływ na to mają częste konserwacje oraz wymiana zużytych części. Bowiem nie można nigdy czekać na ich całkowitą eksploatację. Dlatego decydując się na zakup windy warto sprawdzić czy wybrana firma posiada także sprzedaż części zamiennych. Jedną z takich firm jest Lubelska Wytwórnia Dźwigów Osobowych Lift Service S.A. Na stronie Internetowej http://www.komponentylift.pl/produkty/dzwigi-osobowe można znaleźć niezbędne komponenty dla dźwigów produkowanych przez wspomniany zakład.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾