•   Sobota, 13 lipca 2024
Energia elektryczna

Przepływowe podgrzewacze wody — sprawdź, jak działają i gdzie je montować

Współcześnie funkcjonowanie bez dostępu do bieżącej, ciepłej wody jest niemal niemożliwe. Nie każdy właściciel nieruchomości ma jednak możliwość korzystania z sieci miejskiej, zapewniającej stały dopływ wody ogrzewanej. W takiej sytuacji musi poszukiwać urządzeń, które zapewnią komfortowe użytkowanie i bezproblemową instalację. Do takich opcji zaliczają się m.in. elektryczne przepływowe podgrzewacze wody. Nie potrzebują one zbiorników na wodę, są ekonomiczne i nie zajmują wiele miejsca.

Czym jest przepływowy ogrzewacz wody?

Zadaniem przepływowego podgrzewacza wody jest ogrzewanie wody w niewielkim wymienniku ciepła. Podgrzewacze mogą być montowane zarówno na instalacji z sieci wodociągowej, jak i przy indywidualnym poborze wody, np. ze studni. W tej drugiej sytuacji konieczne jest zamontowanie hydroforu zapewniającego kontrolowane i stałe ciśnienie wody. Przepływowy podgrzewacz wody uruchamia się w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Dopiero wtedy następuje pobór mocy elektrycznej, która zostaje wykorzystana do ogrzania zimnej wody. Urządzenie dostarczy taką ilość wody, jaką jest w stanie w danym momencie ogrzać zamontowana w nim grzałka.

Gdzie i jak montuje się przepływowe ogrzewacze wody?

Przepływowy podgrzewacz wody może zostać zamontowany m.in. w kuchni lub w łazience. Przy zwykłym zlewozmywaku sprawdzi się niewielkie i stosunkowo tanie urządzenie do 3,5 kW. Modele do 6 kW są już bardziej wydajne i zapewniają uzyskanie takiej temperatury wody, która umożliwi komfortową kąpiel. Niektóre podgrzewacze o tej mocy są też przeznaczone do mocowania w kabinach prysznicowych. Do łazienek nadają się również urządzenia dwupunktowe, które obsługują jednocześnie umywalkę i prysznic. Ich moc jest większa i wynosi około 14 kW, dzięki czemu zapewnia wydajny przepływ wody. Jeszcze większe modele umożliwiają jednoczesne korzystanie z prysznica, umywalki i wanny. 

Elektryczne podgrzewacze spotyka się też w altanach i domkach letniskowych, w których nie ma podłączenia do ciepłej wody pochodzącej z wodociągów. Sprawdzą się także w przybudówkach i piwnicach.

Modele elektryczne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią – poziom ochrony jest określony znacznikiem IP. W łazience warto stosować urządzenia z symbolem IP24 albo IP25, które gwarantują ochronę przed porażeniem prądem. W przypadku tych urządzeń nie ma konieczności instalowania specjalnych rur do odprowadzania spalin. Modele elektryczne są łatwiejsze w montażu, bardziej ekologiczne i bezpieczne niż gazowe.

Co lepsze: bojler czy przepływowy ogrzewacz wody?

Wśród dostępnych urządzeń można wymienić nie tylko ogrzewacze przepływowe, ale również pojemnościowe. Te drugie przybierają zazwyczaj postać dużego pojemnika w kształcie walca i odznaczają się sporymi rozmiarami. Są więc mniej estetyczne i nie są kompaktowe. 

W przypadku podgrzewacza przepływowego nie trzeba bać się o straty wynikające ze stygnięcia wody w zbiorniku w momencie, gdy zużyto jej małą ilość. Woda jest ogrzewana na bieżąco, a jej straty są maksymalnie ograniczone. Takie urządzenia mają też na ogół większą moc, która musi zostać dobrana pod kątem zapotrzebowania. Podgrzewacze pojemnościowe mogą natomiast dostarczyć duży strumień wody o stabilnej temperaturze i ciśnieniu. Do niektórych z nich da się podłączyć dodatkowy przewód cyrkulacyjny zapobiegający stygnięciu wody i skracający czas oczekiwania na nią.

Czy warto kupić przepływowy podgrzewacz wody?

Przepływowe podgrzewacze wody uchodzą za jedne z najlepszych i najbardziej komfortowych urządzeń służących do ogrzewania wody użytkowej. Mają wiele zalet, dlatego zdecydowanie można polecić ich montaż w domach bez dostępu do sieci ciepłowniczej. Warto jednak wybrać produkt, który cieszy się opinią niezawodnego, energooszczędnego i jest objęty wieloletnią gwarancją. Znakomite modele przepływowych podgrzewaczy wody produkuje polska firma Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-wody-uzytkowej/ogrzewacze-elektryczne/elektryczne-przeplywowe/). 

Przepływowe podgrzewacze wody Thermoval zapewniają ciepłą wodę w gospodarstwach, które nie mogą korzystać z sieci miejskiej. Marka przede wszystkim skupia się na produkcji modeli elektrycznych, które są niezwykle łatwe w montażu, bezpieczne i ekologiczne. Sprawdzą się nie tylko w domach, ale również np. w biurach, w altanach czy domkach letniskowych.

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾