Jak wybierać multimetr, żeby nie żałować?
Multimetry bez wątpienia są jednymi z najczęściej wykorzystywanych instrumentów pomiarowych zarówno przez hobbystów, jak i specjalistów. Dobry multimetr cyfrowy powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego majsterkowicza. Jaki multimetr wybrać, żeby nie żałować? Na co zwrócić uwagę przed podjęciem zakupowej decyzji?
Czym jest i jak działa multimetr cyfrowy?
Multimetry cyfrowe to mierniki elektroniczne, które umożliwiają wykonywanie pomiarów za pomocą dwóch sond pomiarowych. Multimetry pozwalają na wykonywanie pomiarów podstawowych wielkości elektrycznych, tj.: napięcia AC i DC, prądu AC i DC, pojemności, częstotliwości, rezystancji, a także często pętli prądowej czy temperatury w określonych zakresach pomiarowych. Poza tym multimetrem cyfrowym możliwe jest mierzenie ciągłości przewodu.
Zatem, dzięki wykorzystaniu multimetru cyfrowego można zmierzyć m.in. stan naładowania akumulatora, sprawdzić jego pojemność, skontrolować ciągłość obwodu, obliczyć straty elektryczne czy skontrolować pobór energii elektrycznej.
Ze względu na uniwersalność zastosowania, kompaktowe wymiary i szeroki zakres funkcji, multimetry cyfrowe wykorzystywane są w niemal każdej branży – od motoryzacji, przez elektrykę i elektronikę, na budowlance i szeroko rozumianym przemyśle kończąc.
Jak dobrze wybrać multimetr, żeby nie żałować?
Wybór multimetru cyfrowego powinien być poprzedzony wnikliwą analizą własnych potrzeb i preferencji, a także rodzaju i parametrów mierzonych wielkości elektrycznych czy fizycznych. Tylko precyzyjne dobranie multimetru do planowanego zastosowania zapewni jego użyteczność w codziennej lub sporadycznej pracy.
Bezpieczeństwo
Co należy wziąć pod uwagę, wybierając multimetr cyfrowy? Przede wszystkim zweryfikuj kwestie bezpieczeństwa i ochrony przed uszkodzeniem urządzenia w wyniku przekroczenia zakresu mierzonego prądu lub napięcia.
Większość tańszych mierników wyposażana jest w niskiej jakości bezpieczniki, które nie chronią skutecznie obwodu miernika w przypadku nadmiarowych napięć lub prądów. W tanich miernikach dodatkowo ścieżki na płytkach drukowanych są bardzo blisko siebie, co może prowadzić do przebicia w wyniku nadmiarowych wartości prądów i napięć.
Co więcej, warto też zwrócić uwagę na przekrój przewodów sond pomiarowych. Jeśli będą one zbyt małe, wówczas może dojść do uszkodzenia przewodu podczas mierzenia wyższych wartości prądów i napięć.
Rozdzielczość i dokładność
Powinieneś również sprecyzować rozdzielczość i dokładność multimetru na podstawie mierzonych wielkości. Jest to kluczowy aspekt, który pozwoli dopasować urządzenie miernicze do rodzaju planowanych prac pomiarowych.
Rozdzielczość multimetrów cyfrowych określa ich zdolności pomiarowe. Innymi słowy: rozdzielczość definiowana jest jako najmniejsza wartość zmiany sygnału wejściowego, która powoduje zmianę sygnału wyjściowego.
Z kolei dokładność określana jest jako maksymalny zakres błędu pomiarowego i wyrażana jest procentowo. Zwykle dokładność multimetrów oscyluje w granicach ±(1,5-2%+2-4 cyfry).
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾