Najlepsze soczewki progresywne
Soczewki progresywne są świetną alternatywą dla okularów progresywnych – dzięki nowoczesnej technologii osoby z prezbiopią mogą prowadzić aktywny tryb życia bez żadnych ograniczeń. Soczewki doskonale sprawdzają się w przeróżnych sytuacjach: od podróżowania i podziwiania krajobrazów, przez uprawianie sportu, aż po czytanie książek czy gazet. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów soczewek progresywnych, które można jeszcze bardziej dopasować do indywidualnych potrzeb. Co warto wiedzieć o soczewkach progresywnych?
Co to jest starczowzroczność (prezbiopia)?
Soczewki progresywne zostały skonstruowane z myślą o osobach z prezbiopią, inaczej nazywaną starczowzrocznością. Jest to wada wzroku, która dotyczy większej części osób powyżej 45. roku życia, nawet jeśli wcześniej nie miały one problemów ze wzrokiem. Starczowzroczność związana jest z naturalnymi procesami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie, a konkretniej, ze starzeniem się i spadkiem elastyczności gałki ocznej, co skutkuje utratą zdolności do przybierania wypukłego kształtu, a tym samym – pogorszeniem wzroku. Prezbiopia różni się od nadwzroczności kształtem gałki ocznej, bo przy tej drugiej wadzie wzroku gałka jest krótsza lub bardziej płaska. Poza tym nadwzroczność najczęściej ma podłoże genetyczne, a starczowzroczność dotyka niemal każdego. Jakie są objawy tej wady refrakcji? Przede wszystkim pojawia się dyskomfort podczas patrzenia z bliska – obraz się rozmazuje, oczy łzawią i czuje się potrzebę wyciągnięcia rąk jak najdalej od twarzy by coś przeczytać. Gorzej widzi się także w pomieszczeniach ze słabszym oświetleniem, pojawiają się bóle głowy i oczu, oraz zmęczenie. Jakie są sposoby na korygowanie starczowzroczności?
Soczewki progresywne
Do korygowania starczowzroczności używa się okularów progresywnych lub soczewek progresywnych (ich oferta znajduje się na stronie https://www.alesoczewki.com/soczewki-progresywne). Ich wieloogniskowa konstrukcja jest funkcjonalna i zapewnia ostry obraz zarówno z bliży, jak i z dali. Dobieranie soczewek progresywnych powinno odbywać się wyłącznie na konsultacji ze specjalistą, lekarzem okulistą lub optometrystą. Nie można ich kupować na podstawie recepty na okulary, ponieważ by ustalić, które soczewki sprawdzą się danej osobie, potrzebny jest dokładny wywiad i dodatkowe badania. Na rynku dostępne są soczewki progresywne jednodniowe i miesięczne od kilku różnych producentów. Ich cena jest wyższa niż w przypadku zwykłych soczewek korygujących krótkowzroczność lub dalekowzroczność ze względu na zaawansowaną konstrukcję (wieloogniskowość). Jeśli nigdy wcześniej nie nosiłeś soczewek, poleca się zacząć od soczewek jednodniowych – są łatwiejsze w obsłudze, nieco cieńsze od standardowych, więc szybciej się do nich przyzwyczaisz. Podczas kupowania soczewek progresywnych należy być ostrożnym i wybrać te właściwie podpisane – jako soczewki multifokalne, np. 1-Day Acuvue® Moist Multifocal (https://www.alesoczewki.com/acuvue). Ten konkretny model to soczewki progresywne jednodniowe, które nosi się w trybie dziennym, od rana do wieczora (do 12 godzin). Są wykonane z hydrożelu Etafilcon A (z powodzeniem mogą je nosić sezonowi alergicy lub osoby uczulone na silikon), o wysokim poziomie uwodnienia, wyposażone w filtr UV, który jest dodatkową ochroną przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Do ich użytkowania nie potrzebne są żadne akcesoria, wystarczy co rano aplikować świeżą parę. Soczewki od Acuvue kosztują między 90-110 złotych za 30 sztuk. Nieco droższą opcją są soczewki progresywne Dailies Total1® Multifocal, również jednodniowe, wykonane z silikonu hydrożelowego. Została w nich zastosowana technologia, która pozwala na różną wartość nawodnienia na poszczególnych punktach soczewki – w wewnętrznych warstwach od 33% do 80%, a w zewnętrznych do 100%. Natomiast jeśli chodzi o miesięczne soczewki progresywne, warto wziąć pod uwagę soczewki Biofinity Multifocal lub AIR OPTIX® plus HydraGlyde® Multifocal. Warto pamiętać, że w codziennej pielęgnacji soczewek miesięcznych potrzebujemy płynu do soczewek, np. od EyeLove (https://www.alesoczewki.com/eyelove), a także pojemnika na soczewki i kropli nawilżających. Płyn w pojemniku wymienia się codziennie, najlepiej przed wieczornym ściągnięciem soczewek, a pojemniki dobrze jest zmieniać co miesiąc z każdą świeżą parą.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾