•   Wtorek, 6 czerwca 2023
Nowe technologie

Jak wybierać nasadki gwiazdkowe?

Jeśli mamy do czynienia z śrubami, których łby mają kształt sześcioramiennej gwiazdy, musimy zastosować klucze nasadkowe wyposażone w nasadkę typu Torx. Może ona występować w wielu odmianach, między którymi mamy do czynienia z różnicami tak pod kątem rozmiarów, jak i samego sposobu wykonania. Klucze tego rodzaju przeważnie wykorzystuje się w mechanice, w tym zwłaszcza w warsztatach samochodowych. Śruby sześcioramienne są tam szczególnie popularne choćby w konstrukcji kół. Po klucze tego rodzaju sięgają jednak nie tylko zawodowcy, ale i majsterkowicze.

Nasadka Torx i jej rozmiar

Jeśli zastanawiamy się, którą nasadkę Torx wybrać, musimy mieć świadomość tego, że konieczne stanie się przeanalizowanie przynajmniej kilku parametrów. Pierwszym z nich jest rozmiar. Gdy nie jest odpowiedni, nie ma możliwości prawidłowego dopasowania nasadki do śruby, z którą mamy zamiar pracować. Opisując rozmiar nasadek Totx należy brać jednak pod uwagę nie jeden, ale kilka elementów. Pierwszy z nich ściśle wiąże się z rozmiarem zbieraka. Tu warto pamiętać, że rozmiary mogą być podawane tak w systemie calowym, jak i metrycznym. Oczywiście, nie mniej istotną kwestią pozostają rozmiary otworów. W tym kontekście można zresztą mówić nie o jednym, ale o dwóch rodzajach nasadek Torx. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z nasadką z tak zwanym kluczem wpustowym i to właśnie on ma kontakt z otworem znajdującym się na łbie śruby. Rozmiary nasadek tego typu są podawane poprzez duża literę T i przypisaną do niej cyfrę albo liczbę. Mówiąc o drugim rodzaju mamy na myśli nasadki Torx nazywane zewnętrznymi. Wykorzystywane są one tam, gdzie konieczne jest odkręcanie i zakręcanie śrub posiadających łeb wystający. Elementem roboczym jest w takim wypadku otwór nasadki. Gdy mamy do czynienia z tego typu produktami rozmiar podaje się z wykorzystaniem symbolu E oraz cyfry lub liczby przypisanej do niego. Nasadek gwiazdkowych szukaj na https://narzedzia-esklep.pl/gwiazdkowe-e-torx-e-c204 >>

Inną kwestią, która nie może być zaniedbywana wówczas, gdy mówimy o rozmiarze nasadki Torx jest jej długość. Ta musi być dopasowana nie tylko do wielkości, ale i rodzaju tej śruby, z którą będziemy pracować. W tym kontekście możemy mówić więc zarówno o nasadkach krótkich, jak i długich. W przypadku nasadek Torx krótkich ich długość przeważnie nie przekracza 30 milimetrów. Wykorzystuje się je zatem przede wszystkim tam, gdzie w warsztacie wykonuje się lekkie prace. To także rozwiązanie, które powinno spodobać się majsterkowiczom amatorom. Nie należy ich stosować wtedy, gdy konieczne jest odkręcenie śruby zablokowanej, a już zwłaszcza – zardzewiałej. Nasadki długie można rozpoznać bez trudu ze względu na to, że ich długość przeważnie przyjmuje o wiele większe wartości – nawet do 140 milimetrów. Mamy do czynienia zresztą w większości przypadków z nasadkami wzmacnianymi wykorzystywanymi przez profesjonalistów do tego, aby odkręcać te śruby, które są wyjątkowo mocno osadzone. Nasadki te są nieocenione także wtedy, gdy pojawia się konieczność pracy w twardych materiałach. Tu warto wspomnieć także o tym, że nasadka twarda to gwarancja znacznie większego poziomu zabezpieczenia śruby.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾