•   Środa, 24 kwietnia 2024
Nowe technologie

Laptop biznesowy - jaki wybrać

Czym jest laptop biznesowy? Odpowiedź wydaje się oczywista, to laptop wykorzystywany głównie do pracy. I zasadniczo wszystko się zgadza. Na rynku elektroniki użytkowej to pojęcie ma jednak trochę inne, określone znaczenie.

Producenci komputerów dzielą swoją ofertę na dwie grupy – produkty konsumenckie i produkty biznesowe. Te pierwsze są tworzone z myślą o codziennym użyciu w domu, jako platformy multimedialne, narzędzia do gier, przeglądania internetu, codziennej komputerowej orki. Jeśli podróżują, to między biurkiem a kanapą, czasem łóżkiem. Powinny być niezawodne, ale nie są narzędziami, od których zależy nasza efektywność.

Segment biznesowy ma inne wymogi. Są dla wielu ludzi tym, czym siekiera dla drwala czy nóż dla szefa kuchni. Nie muszą być efektowne, nie muszą być koroną designu. Muszą być absolutnie niezawodne i uwzględniać to, że dla swoich użytkowników będą narzędziem pracy właśnie, muszą więc znieść podróże, trudne warunki i ogólnie sytuację, w którym dbanie o sprzęt nie jest najważniejszym zmartwieniem.

Klienci biznesowi są jednocześnie bardzo istotnym elementem biznesu, więc wszyscy giganci wychodzą ze skóry, żeby ich propozycje były najlepsze i dostarczały to, czego oczekują odbiorcy. Dlatego też nawet jeśli nie planujesz z laptopa korzystać tylko do pracy, być może produkt z tego właśnie segmentu będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Zestawiliśmy najważniejsze elementy, które wyróżniają laptopy biznesowe, by pomóc Wam w rozeznaniu i podjęciu decyzji.

Lepsze wykonanie – sprzęt biznesowy musi znieść więcej, a kupujący go powinien mieć pewność, że przy intensywnym użytkowaniu przetrwa on co najmniej trzy do pięciu lat. Dlatego też zarówno materiały, jak i ich spasowanie i wykończenie są w produktach biznesowych po prostu lepsze. Mogą być prostsze, może im brakować finezji i subtelności, ale wytrzymają wiele sytuacji, w których inne sprzęty wymagałyby wizyty w serwisie. Jeśli zależy Wam na tym, żeby kupić komputer i mieć na pewien czas spokój, oraz kiedy nie lubicie obchodzić się z elektroniką jak z jajkiem, dobrze trafiliście.

Lepsze wyświetlacze z lepszymi kątami widzenia – komputery biznesowe są narzędziami, przed którymi ich użytkownicy spędzają często pełne osiem godzin. Dlatego podstawowa płaszczyzna służąca do komunikacji między użytkownikiem a sprzętem – jego wyświetlacz jest często mniej efektowny niż w opcji konsumenckiej, ale jest pomyślany tak, by działał i dawał maksymalny komfort użytkowania.

Wygodniejsza klawiatura – po ekranie podstawą kontaktu między człowiekiem a komputerem jest klawiatura. W tym segmencie jest pomyślana tak, by była niezauważalna. Byś mógł siąść i zacząć pracować bez momentu zastanawiania się gdzie jest jakiś przycisk i by palce intuicyjnie trafiały w odpowiednie klawisze. To tysiące godzin pracy inżynierów i setki wersji wyrzuconych do kosza, więc jakość tych rozwiązań jest naprawdę zauważalna.

Wydajniejsze i wymienne baterie – bateria z komputera biznesowego nie tylko zapewni Ci dłuższy czas pracy. Kiedy zauważysz, że jej żywotność znacznie się zmniejszyła, zamiennik kupisz w najbliższym sklepie i wymienisz w ciągu minuty. Sprzęty te zostały pomyślane jako niezawodne, więc ich najmocniej eksploatowane podzespoły są dostępne i łatwo wymienne.

Mniej śmieciowego oprogramowania – Kupowałeś kiedyś nowy komputer? Ile oprogramowania musiałeś odinstalować zaraz po pierwszym odpaleniu? Playery multimedialne, wersje demonstracyjne programów, programy monitorujące prace komputera, wspomagające a często po prostu stworzone przez tego samego producenta bądź jego partnerów. W komputerze biznesowym to nie do pomyślenia. Ma być jak śrubokręt, stworzony do konkretnych rzeczy, z paroma wariacjami, ale bez zbędnych udziwnień.

O tym, czym jest laptop biznesowy i jak wybrać taki, który najlepiej spełni Wasze oczekiwania, piszemy też w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾