Fotografowanie nocą z Nikon Z – poradnik dla początkujących

Fotografowanie nocą nie należy do najłatwiejszych. Niemniej jest możliwe za sprawą odpowiedniego sprzętu i techniki. Jak ustawić aparat żeby zrobić nocą dobre zdjęcia? Przeczytaj i sprawdź.
Ustawienia aparatu, które musisz znać
Chcąc skutecznie fotografować nocą, trzeba poznać podstawowe funkcje aparatu. Przede wszystkim przesłona czyli stopień otwarcia migawki. Im niższa wartość liczbowa przesłony, tym do migawki trafia więcej światła, a zdjęcie otrzymuje więcej naświetlenia.
Jeśli więc wybierasz obiektywu do fotografii nocnej, warto stawiać na tzw. jasne obiektywy, czyli z przesłoną co najmniej 2,8, a jeszcze lepiej 1,8 czy 1,4, a nawet 1,2.
Kolejne parametry to czas naświetlania. Im krótszy czas naświetlania, tym bardziej „zamrożony” ruch wszystkich elementów na zdjęciu. Im czas naświetlania jest dłuższy, tym bardziej elementy zdjęcia się rozmazują.
Ostatnia kwestia podstawowych ustawień aparatu to czułość ISO – im wyższa wartość ISO, tym zdjęcie będzie jaśniejsze. Czasy maksymalnego ISO 1000 już dawno minęły, obecne aparaty pozwalają na ustawienie naprawdę imponujących wartości, które dają piękne obrazki nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.
Niezbędny sprzęt do nocnych ujęć
Nie da się ukryć, że w przypadku fotografii nocnej duże znaczenie ma odpowiedni sprzęt. A mowa tu przede wszystkim o dobrym aparacie, ale także o innych elementach. Drugim ważnym składnikiem jest jasny obiektyw, który sprawdzi się do fotografowania w takich warunkach. Dobrą jakość oferuje obecnie bezlusterkowiec Nikon lub Canon, które jednocześnie najczęściej są przystępne cenowo. W przypadku długiego czasu naświetlania niezbędny okazuje się również stabilny statyw. Szczególnie jeśli w planach mamy wykonywanie zdjęć ukazujących ruch.
Techniki fotografowania nocą
Różnorodne są też techniki fotografowania nocą. Tutaj tak naprawdę do wyboru są dwie opcje, które jednocześnie determinują ewentualne ograniczenia sprzętowe. Jeśli mamy aparat z możliwością ustawienia wysokiej czułości ISO oraz jasny obiektyw, możemy fotografować niemal zawsze i wszędzie. Jeśli jednak nasz aparat nie do końca spełnia te oczekiwania, rozwiązaniem okazuje się statyw. W innym wypadku zdjęcie będzie poruszone. Przydaje się on również wówczas, gdy chcemy uchwycić ruch w formie smug – w takim wypadku aparat na statywie to must have. Jeśli z kolei marzy Ci się rozmycie lampy ulicznej lub innego silnego źródła światła w charakterystyczną promienistą gwiazdę, ustaw wartość przesłony na maksymalną wartość. Może się wówczas okazać konieczne zmniejszenie czasu naświetlania lub zwiększenie ISO, ale to jedyna droga do osiągnięci takiego efektu.
Artykuł partnera
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾