•   Niedziela, 19 maja 2024
Sprzęt fotograficzny

Najważniejsze akcesoria dla początkujących fotografów

Aparat fotograficzny i pasujący do niego obiektyw to podstawa dla każdego początkującego fotografa. Warto uzupełnić swój zestaw aparatów o podstawowe akcesoria, które poprawią jakość zdjęć i pozwolą dbać o sprzęt. W jakie akcesoria warto zainwestować, aby uprzyjemnić sobie fotografowanie i poprawić jakość naszych zdjęć? Rynek akcesoriów fotograficznych jest niezwykle bogaty.

Karta pamięci do aparatu fotograficznego

Nie możesz ruszyć się z miejsca, jeśli nie masz karty, na której przechowujesz swoje zdjęcia i filmy. Jest to gadżet obowiązkowy i powinniśmy już zacząć zakupy. Jest to również przedmiot, na którym nie warto oszczędzać. Złej jakości karty mogą się zacinać lub psuć, a w najgorszych przypadkach możemy stracić wszystkie zapisane już zdjęcia. Jaką kartę pamięci wybrać? Załóżmy, że ma ona pojemność 16 GB i prędkość 40 Mb/s.

Zewnętrzna lampa błyskowa

Wiele aparatów posiada wbudowaną lampę błyskową. Jest ona nieefektywna i daje nieciekawe światło. Unikaj jej. Zewnętrzna reporterska lampa błyskowa jest lepszym rozwiązaniem. Dzięki niej możesz kontrolować moc i kierunek błysku oraz rezultat zdjęcia. Lampa błyskowa jest montowana do aparatu za pomocą specjalnych sanek zwanych gorącą stopką. Lampy błyskowe różnią się zaawansowaniem, trwałością, możliwościami pochylania i obracania.

Stabilny statyw z głowicą

Statyw to obowiązkowa pozycja na Twojej liście. Statyw jest niezbędny przy zdjęciach nocnych, gdy trzeba ustawić długi czas naświetlania. Sprawdza się również przy zdjęciach grupowych, gdzie można powtarzać te same kadry. Jest to przydatne przy fotografowaniu architektury. Jak widać, statyw ma wiele zalet. Ważne jest, aby przy zakupie wziąć pod uwagę wagę statywu, jak również głowicy. Nie powinien on być zbyt ciężki, gdyż nie zapewni stabilności. Głowica statywu jest istotnym elementem. Może być sprzedawana oddzielnie lub razem ze statywem.

Jeśli zastanawiasz się jaki statyw do telefonu wybrac to odwiedź stronę https://smart-foto.pl/statyw-do-smartfona-jaki-wybrac_gcxl.a i dowiedz się więcej.

sprzęt fotograficzny

Filtry fotograficzne

W fotografii krajobrazowej świetnie sprawdzają się filtry fotograficzne. Przydają się one również przy sesjach portretowych. Istnieją dwa główne rodzaje: UV i polaryzacyjne. Filtr polaryzacyjny służy do redukcji odblasków, zwiększenia kontrastu i "podbicia" kolorów. Filtr UV chroni przed szkodliwym promieniowaniem, szczególnie na dużych wysokościach lub w słoneczne dni. Chronią one delikatne szkło obiektywu przed uszkodzeniami mechanicznymi i przypadkowymi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że aparat spadnie i stłucze filtr zewnętrzny. Najlepsze z nich można kupić już za kilkaset złotych.

Akcesoria do czyszczenia aparatu

Omówiliśmy już kwestię pielęgnacji i ochrony sprzętu. Warto wspomnieć o akcesoriach do czyszczenia. Jest to wbrew pozorom bardzo przydatne narzędzie. Na zdjęciu będzie widać wszystkie zabrudzenia, kropki, a nawet bardzo małe plamki. Przed rozpoczęciem fotografowania warto przetrzeć obiektyw lub filtr ochronny ściereczką z mikrofibry. Zaoszczędzi nam to wiele później, gdy będziemy musieli edytować zdjęcia w programie graficznym. Do czyszczenia szkła nie warto zakładać własnych rękawów ani używać kawałka szmatki. Nie chcemy przecież ryzykować nawet najmniejszej rysy.

Torba lub plecak na aparat

Przy zakupie aparatu ważne jest, aby wybrać torbę lub plecak. Dostępnych jest wiele opcji, w tym zarówno małe, lekkie, bardzo skromne modele, jak i wersje profesjonalne, designerskie, a nawet XXL. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, gustu i wygody. Muszą być wodoodporne i modułowe. Pozwala to na szybki dostęp do całej zawartości bez konieczności jej wyjmowania. Znacznie ułatwi to przemieszczanie się z całym naszym ekwipunkiem i ochroni nas przed większością nieszczęśliwych zdarzeń.

Powoli pracujemy nad akcesoriami. Nigdy nie uda nam się zrobić świetnego zdjęcia ze wszystkimi akcesoriami, jakie posiadamy. Są jednak pewne akcesoria, które mogą pomóc, jak na przykład filtry fotograficzne. Można też znaleźć akcesoria, które pomogą nam utrzymać porządek w aparacie i akcesoriach. Zakup lustrzanki cyfrowej to dopiero początek.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾