•   Niedziela, 19 maja 2024
Nowe technologie

Serwery proxy - czy są nam jeszcze potrzebne

Trudno jest prześledzić, jak, kiedy i gdzie zaczęły się serwery proxy, chociaż istnieją spekulacje, że serwery proxy zaczęły się mniej więcej w tym samym czasie, kiedy rozwijała się sieć komputerowa. Wykorzystanie serwerów proxy również ewoluowało na przestrzeni lat.

Jeśli uczysz się o sieciach komputerowych lub jesteś jednym z milionów ludzi i organizacji, które czują się zagrożone podczas korzystania z Internetu bez jakiejś bariery bezpieczeństwa, to możesz chcieć wiedzieć, czym są serwery proxy i jak one działają.

CO TO JEST SERWER PROXY

Kiedy słowo "proxy" jest traktowane poza kontekstem technologicznym, zawsze oznaczało coś lub kogoś, kto jest upoważniony do reprezentowania innej osoby lub obiektu. W oparciu o tę globalnie przyjętą definicję, istnieją dwa warunki wstępne, aby być pełnomocnikiem:

1. Upoważniony: Oznacza to, że pełnomocnik nie działa z własnej woli, a jedynie robi to, na co zezwoliła mu druga strona lub do czego ją upoważniła.

2.Do reprezentowania: Pełnomocnik nie działa zgodnie z własnymi pragnieniami lub preferencjami, ale jest tam w imieniu drugiej strony.

To samo dotyczy proxy lub serwerów proxy, z wyjątkiem tego, że są to komputery, a nie istoty ludzkie. Mówiąc prościej, proxy to komputer (Komputer B), który działa w imieniu innego komputera (Komputer A) podczas wysyłania i otrzymywania żądań od innego komputera (Komputer C).

Zamiast Komputera A wysyłającego swoje żądanie pliku lub strony internetowej bezpośrednio do Komputera C, kieruje on żądanie przez Komputer B, który jest prokurentem. Gdy Komputer C odpowie żądanym plikiem lub stroną internetową, wyśle odpowiedź do Komputera B, który następnie przekaże pliki do oryginalnego zgłaszającego, czyli do Komputera A. 

JAK DZIAŁA PROXY?

Serwery proxy działają jako pośrednicy pomiędzy użytkownikiem końcowym (osobą fizyczną lub firmową siecią komputerów) a zewnętrznymi serwerami internetowymi. Będąc "pośrednikiem", serwer proxy otrzymuje od użytkownika końcowego prośbę o pliki i strony internetowe, a następnie przekazuje je do docelowego serwera WWW. Odpowiedzi serwera docelowego również przechodzą przez serwer proxy, który następnie przekazuje je użytkownikowi końcowemu. Zasadniczo tak działa serwer proxy, choć szczegółowe informacje zależą od rodzaju używanego serwera proxy.

ILUSTRACJA (BEZ SERWERA PROXY):
Matt chce uzyskać dostęp lub pobrać niektóre pliki z example.com. Bez użycia serwera proxy Matt wysyła swoje żądanie dostępu bezpośrednio na serwer example.com. Serwer docelowy otrzymuje adres IP Matta i wysyła żądane pliki bezpośrednio do komputera Matta.

DLACZEGO POWINNIŚMY UŻYWAĆ SERWERA PROXY?

Kiedy serwer proxy jest usuwany ze scenariusza w powyższym przykładzie, komputer Matta wysyła swoje żądanie bezpośrednio do serwera www.example.com. To właśnie dzieje się domyślnie w Internecie, w dowolnym miejscu i czasie: Tylko dwa komputery, zwykle urządzenie użytkownika i serwer strony internetowej, wysyłają i odbierają żądania i odpowiedzi do siebie nawzajem.

Wraz z żądaniem wysłanym z urządzenia użytkownika do serwera WWW, wysyłany jest również adres IP użytkownika. Adres IP lub adres protokołu internetowego jest zbliżony do adresu domowego. Odbiorca potrzebuje tych informacji, aby wiedział, do kogo wysłać odpowiedź. Dla ilustracji, kiedy Matt prosi o dostęp do pewnej strony internetowej www.example.com, serwer internetowy strony potrzebuje adresu IP Matta, aby mógł wysłać z powrotem informacje, o które prosi Matt.

Dla przykładu: Jak ktoś może odpowiedzieć na list, jeśli nie ma adresu zwrotnego? Każdy serwer internetowy potrzebuje adresu IP użytkownika, aby mógł odpowiednio odpowiedzieć na list z żądanymi danymi.

Wszystko to dobrze i dobrze, z wyjątkiem tego, że adres IP użytkownika to jego tożsamość w Internecie. Oznacza to, że jeśli Twój adres IP jest wystawiony na działanie każdej strony internetowej, do której masz dostęp, może się zdarzyć, co następuje:

1. Możesz zostać zhakowany: Przy odpowiednich umiejętnościach i zasobach, ktoś może użyć Twojego adresu IP do śledzenia i śledzenia, aż do znalezienia dziury i haker może dostać się do Twojego systemu.

2. Możesz zostać zablokowany: Strony internetowe, rządy i inne podmioty praktykują blokowanie adresów IP jako sposób na wymuszenie cenzury w Internecie, więc nie możesz uzyskać dostępu do każdej strony internetowej, którą chcesz.

Używając serwera proxy, ukrywasz swoją tożsamość, ponieważ będzie to adres IP serwera proxy, który będzie widoczny dla docelowego serwera WWW. Serwery proxy to znacznie więcej niż tylko pośrednicy.

RODZAJE SERWERÓW PROXY

Proces, w którym pracują pełnomocnicy, wiąże się z pewnymi skomplikowanymi szczegółami, które ostatecznie zależą od rodzaju używanego pełnomocnictwa. Prokurenci mogą być proxy typu forward lub reverse proxy. Pierwszym z nich jest to, z czym spotykają się zwykli internauci, natomiast drugim - to, co jest częściej wykorzystywane przez docelowe serwery internetowe.

rodzaje serwerów proxy

Poniżej znajdują się najczęściej spotykane rodzaje pełnomocnictw terminowych:

1. ANONIMOWY PROXY:
Ilustracja, której użyliśmy w poprzednim rozdziale, doskonale opisuje sposób działania anonimowego pełnomocnika. Działają one w imieniu użytkownika końcowego, sprawiając, że docelowy serwer sieciowy uważa, że to oni złożyli żądanie, podczas gdy w rzeczywistości ktoś inny jest po drugiej stronie. Anonimowe serwery proxy w oczywisty sposób zaciemniają tożsamość użytkownika końcowego, co staje się coraz bardziej konieczne w dzisiejszym świecie zerowej neutralności sieci.

Użycie anonimowego proxy uchroni klientów przed bombardowaniem ich reklamami docelowymi, a także uchroni ich przed kradzieżą tożsamości. Odbywa się to poprzez odrzucanie plików cookie, które są wstrzykiwane, gdy ludzie odwiedzają strony internetowe, które są dalej używane do śledzenia każdego ruchu użytkownika.

2. ELITE PROXY
Elitarne proxy lub wysokiej anonimowości proxy dać najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności dla użytkowników Internetu, ponieważ nie pochodzą one jako proxy do serwerów internetowych. Stale zmieniają one adres IP, którego używają podczas komunikowania się z serwerami internetowymi, więc nie mogą być wykryte jako proxy. Inne osoby również używają przełączników proxy, jak w poniższym filmie:

Przełączanie serwerów proxy lub adresów IP jest bardzo ważną funkcją, zwłaszcza że istnieją serwery internetowe, które opracowały sposób wykrywania i blokowania serwerów proxy. Elitarne proxy zapewniają użytkownikom ostateczne przebranie, ponieważ serwery internetowe nie mają pojęcia, że komunikują się z proxy.

3. W PEŁNI TRANSPARENTNY SERWER PROXY

Przezroczyste serwery proxy nie ukrywają adresu IP użytkownika końcowego, dlatego nazywa się je przezroczystymi. Nadal znajdują się pomiędzy komputerem użytkownika a docelowym serwerem internetowym, a wszystkie żądania przechodzą przez nie, ale tylko w celu filtrowania treści przekazywanych przez sieć, a nie w celu anonimizacji użytkownika.

Osoby, które korzystały z firmowej sieci internetowej mogły mieć kontakt z przezroczystymi serwerami proxy, ponieważ biura, szkoły i biblioteki zazwyczaj używają tego typu serwerów proxy, aby móc kontrolować zawartość, do której użytkownicy końcowi mogą mieć dostęp w swojej sieci. Przejrzyste serwery proxy nie zapewniają użytkownikowi żadnej anonimowości.

4. ZNIEKSZTAŁCAJĄCE SERWERY PROXY

Ten typ proxy działa tak samo jak anonimowy proxy, choć posiada dodatkową funkcję, która spoofskuje rzeczywistą lokalizację użytkownika. Zniekształcony serwer proxy wysyła fałszywy adres IP do docelowego serwera internetowego, co sprawia, że użytkownik uważa, że żądanie pochodzi z określonej lokalizacji. Są one zazwyczaj używane jako narzędzia do obejścia ograniczeń geograficznych. Na przykład, osoby, które chcą uzyskać dostęp do amerykańskich bibliotek Netflix, ale znajdują się poza granicami kraju, używają zniekształcającego serwera proxy, aby uzyskać amerykański adres IP i uzyskać dostęp do treści.

Cechą wspólną dla wszystkich rodzajów serwerów proxy jest to, że działają one w imieniu użytkownika, żądając plików lub stron internetowych z zewnętrznego serwera WWW. Jako pośrednik, serwery proxy mogą filtrować treści przychodzące do sieci i chronić tożsamość użytkownika, dzięki czemu docelowy serwer internetowy nigdy nie dowie się o wysłaniu żądania. Ta ostatnia funkcja jest jednak nieobecna w przezroczystych serwerach proxy, które jedynie filtrują zawartość, a nie zatajają tożsamość użytkownika.

CO TO SĄ ODWROTNE SERWERY PROXY (REVERSE PROXY)

Proxy są wykorzystywane przez osoby prywatne, firmy i organizacje do łączenia się z milionami stron i serwerów internetowych w Internecie. Użytkownicy ci wiedzą, że łączą się z serwerem proxy. Odwrotne serwery proxy są odwrotne. Poniższy film pozwoli Ci dowiedzieć się więcej o różnicy między proxy forward i reverse proxy:

Odwrotne serwery proxy są używane głównie przez serwery internetowe jako narzędzie do równoważenia obciążenia, które otrzymują, oraz do zwiększenia komfortu użytkowania poprzez buforowanie statycznej zawartości. Odwrotne serwery proxy zwiększają również bezpieczeństwo serwerów internetowych, ponieważ działają jako dodatkowa warstwa, przez którą hakerzy muszą się przedostać, zanim będą mogli dotrzeć do rzeczywistych serwerów.

Ponadto użytkownicy Internetu nie muszą wiedzieć, że łączy się on z odwrotnym serwerem proxy. Strony internetowe, które otrzymują ogromne ilości ruchu, najczęściej używają jednak serwera proxy, więc niektórzy użytkownicy Internetu mogą już mieć pomysł. Wyszukiwarki takie jak Google, Yahoo i Bing, na przykład, używają odwrotnych serwerów proxy do przekazywania zapytań do odpowiedniego serwera WWW, aby mógł on dostarczyć użytkownikowi potrzebnych informacji.

fusion proxy network

DARMOWE VS. PŁATNE PROXY

Większość rodzajów pełnomocnictw występuje w dwóch formach: pełnomocnictw publicznych i prywatnych.

Pełnomocnicy prywatni podają dedykowany adres IP, z którego można korzystać tylko i wyłącznie. Oznacza to, że przepustowość i szybkość połączenia są do Twojej dyspozycji.

Istnieją również publiczne lub bezpłatne serwery proxy, które są dostępne dla każdego. Ponieważ setki, a nawet tysiące osób może w danym czasie korzystać z tego samego serwera, korzystanie z bezpłatnych serwerów proxy może spowolnić szybkość Twojego połączenia. Co więcej, są one również niebezpieczne, ponieważ ludzie z wątpliwymi intencjami mogą również korzystać z tego samego serwera proxy co ty. Możesz zostać zbanowany nawet wtedy, gdy nie robisz nic złego.

W rzeczywistości, badania wykazały, że darmowe usługi proxy kończy się bardzo kosztowne pod względem bezpieczeństwa i prywatności, ponieważ większość z nich rejestruje Twoje użycie i tożsamość.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z KORZYSTANIA Z SERWERA PROXY

Być może zastanawiasz się, dlaczego ludzie musieliby używać proxy, skoro wszystko, co chcą zrobić, to uzyskać dostęp do strony internetowej lub pobrać pliki z witryny. Z lub bez serwera proxy, te działania mogą być nadal wykonywane. Istnieją jednak pewne korzyści wynikające z korzystania z serwera proxy, które ludzie uważają za bardzo atrakcyjne. Oto one:

Korzyści z używania serwera proxy

1. JEDNOSTKA
Oprócz przezroczystych proxy, wszystkie inne rodzaje proxy maskują rzeczywisty adres IP klienta i w efekcie ukrywają jego tożsamość. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z Internetu anonimowo, co czyni ich stosunkowo bezpiecznymi przed brokerami danych, ich dostawcami usług internetowych, a nawet hakerami.

2. CACHING
Proxies cache stron internetowych i plików, które zostały wcześniej zamówione przez klienta. Jeśli klient ponownie zażąda tej samej strony lub pliku, serwer proxy zwróci wersję podręczną, dzięki czemu połączenia będą szybsze, a przeglądanie będzie o wiele lepsze dla klienta.

3. BEZPIECZEŃSTWO
W połączeniu z protokołem szyfrującym serwery proxy zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności. Same serwery proxy anonimizują połączenie, ale niekoniecznie szyfrują ruch. W efekcie, ruch sieciowy jest nadal widoczny, choć śledzenie takiego ruchu z powrotem do klienta będzie trudne. Szyfrowanie ruchu sieciowego spowoduje jednak, że cały ruch będzie nieczytelny dla nikogo.

4. OMIJANIE OGRANICZEŃ
Nie każda strona i witryna w Internecie jest dostępna dla każdego. Strony internetowe, korporacje i rządy nałożyły pewne ograniczenia, tak że ludzie w niektórych krajach nie będą mogli uzyskać dostępu do pewnych treści. Dlatego też czasami napotykamy komunikaty o błędach, które mówią: "Ta zawartość nie jest dostępna w Twojej lokalizacji". Korzystając z serwerów proxy, klienci mogą jednak spoofować swoją lokalizację, sprawiając, że serwery internetowe uważają, że znajdują się w kraju, w którym dostęp do treści nie jest ograniczony.

Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami serwisu FusionProxy.com (https://www.fusionproxy.com) oraz IE6 (https://www.ie6.pl).

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾