•   Niedziela, 19 maja 2024
Lifestyle

Jaka jest różnica między wzmacniaczem a końcówką mocy?

Jeśli chcemy ulepszyć nasz system dźwiękowy (np. kino domowe), możemy użyć wzmacniacza lub końcówki mocy. Jakie są różnice?

Natychmiast myślimy o wzmacniaczu, gdy chcemy zwiększyć moc sygnału elektrycznego pochodzącego ze źródeł takich jak gitara lub odtwarzacz CD. Możemy również użyć wzmacniacza mocy. Porównajmy te dwa urządzenia.

Czym jest wzmacniacz?

Wzmacniacze audio służą do zwiększania mocy sygnałów elektrycznych ze źródeł sygnałów elektroakustycznych, co obejmuje wszystkie rodzaje urządzeń odtwarzających dźwięk. Gramofony, mikrofony, odtwarzacze MP3, gitary i inny sprzęt do odtwarzania dźwięku to przykłady wzmacniaczy audio. Moc sygnału jest wzmacniana w celu podłączenia go do głośników lub słuchawek. Wzmocnione sygnały elektroakustyczne są następnie przekształcane w fale akustyczne. W skrócie, wzmacniacz jest podłączony do odtwarzacza muzyki, a kolumny głośnikowe są w stanie wytworzyć dźwięk, który jest w większości wzmocniony.

Ten typ wzmacniacza można nazwać wzmacniaczem zintegrowanym. Składa się on z dwóch części: przedwzmacniacza i końcówki mocy. Przedwzmacniacz pobiera niewielki prąd ze źródła odtwarzania dźwięku, takiego jak amplituner kina domowego, a następnie przekazuje go do wzmacniacza. Jego zadaniem jest dostarczenie prądu wystarczającego do napędzenia głośników kina domowego. Końcówki mocy (oparte na tranzystorach) ma za zadanie wzmocnić zarówno prąd, jak i napięcie. Konstrukcja wzmacniacza zintegrowanego może być oparta na tranzystorach, lampach elektronowych lub ich kombinacji.

Wzmacniacz a końcówka mocy

Czym jest końcówka mocy?

Jak sama nazwa wskazuje, końcówka mocy jest ostatnim elementem w łańcuchu wzmacniającym (przedwzmacniacz, wzmacniacz, końcówka mocy). Wzmacnia on wstępnie wzmocniony sygnał audio wychodzący z przedwzmacniacza i odpowiednio zasila głośniki. Głośniki przekształcają sygnał w dźwięk akustyczny. Wzmocniony dźwięk jest następnie uwalniany.

Po pierwsze, końcówki mocy są oddzielnymi urządzeniami. Po prostu wzmacniają sygnał z przedwzmacniacza i dostarczają wystarczającą ilość prądu do zasilania głośników. Końcówki mocy od Nautilus są mocniejsze niż wzmacniacze zintegrowane i mogą napędzać głośniki, które są trudne do napędzenia. Często kupujemy końcówkę mocy i kontrolujemy jego głośność za pomocą regulowanego wyjścia odtwarzacza. Pozwala nam to skrócić ścieżkę audio (nie ma przedwzmacniacza ani wzmacniacza). Jest duża szansa, że jakość dźwięku będzie lepsza niż w przypadku wzmacniacza zintegrowanego lub przedwzmacniacza. Możemy również zakupić osobną końcówkę mocy i przedwzmacniacz, aby uzyskać lepszy dźwięk.

Końcówki mocy są zazwyczaj mniej skomplikowane niż przedwzmacniacze. Są jednak większe i droższe. Wymagają wydajniejszych zasilaczy i systemów chłodzenia (skorelowanych z mocą wyjściową). Wzmacniacze klasy D są w stanie zmniejszyć swój rozmiar ze względu na wyższą sprawność energetyczną.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾