•   Środa, 9 października 2024
Lifestyle

Od czego zależą ceny i czy sprzedaż złota się opłaca?

Najczęściej, kiedy chcemy się pozbyć starej biżuterii, której nikt już nie nosi, kierujemy swoje kroki do lombardu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Sprzedaż złota czy srebra w takich miejscach rzadko jest opłacalna ze względu na marże, jakie się w nich stosuje i żerowanie na desperacji klientów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji sprzedaży złota u jubilera albo w specjalnych skupach kruszców. Jak to zrobić, żeby nie stracić?

Jak przebiega sprzedaż złota?

Przed podjęciem decyzji o sprzedaży złota warto zastanowić się nad tym, jak przebiega ten proces i od czego uzależniona cena kruszca. Warto również dokładnie rozważyć to, gdzie takiej transakcji dokonać. Obecnie powstaje coraz więcej miejsc skupujących biżuterię, ale atrakcyjne z pozoru oferty, koniec końców nie zawsze okazują się korzystne finansowo.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wartość sprzedaży złota zależy od ceny za gram, a ta zmienia się z miesiąca na miesiąc. Może spadać i wzrastać dynamicznie, dlatego czasem warto się wstrzymać ze sprzedażą. Jeśli spieniężyć chcemy biżuterię, na wartość przedsięwzięcia będzie również wpływała próba złota, z którego ozdoby zostały wykonane. Jeśli biżuteria jest wzbogacona o dodatkowe elementy, np. kamienie, powinna być warta więcej.

Do złotej biżuterii powinien być dołączony certyfikat, potwierdzający autentyczność wyrobu. Jest to dokument, który zawiera informacje o próbie złota, wadze przedmiotu, dodatkowych elementach ozdobnych, jakie zawiera, a także o tzw. wartości odtworzeniowej. Zapis ten może wyglądać np. tak: pierścionek Au 585 z brylantem, 2,4 gr SI/H 0,2 CT, wartość 1800 zł. Co to oznacza? Jeśli pierścionek zostanie skradziony, to taką kwota rekompensaty powinna zostać za niego wypłacona, tyle też powinien być wart identyczny, nowy pierścionek. Nie oznacza to jednak, że dokładnie tyle biżuteria będzie warta przy próbie sprzedaży złota. W skupie czy lombardzie najczęściej proponuje się wypłatę 40% tej wartości. Jest to mniej więcej wartość materiałów, których użyto do wykonania biżuterii.

Jeśli pierścionek trafi do lombardu, to najprawdopodobniej zostanie rozłożony na części, złom zostanie wyrzucony, a kamienie odkupi jubiler. Jeśli biżuteria jest w dobrym stanie, można ją odnowić, a wtedy lombard sprzeda ją za 70% ceny z certyfikatu.Gdzie najlepiej sprzedawać złoto?

Chcesz dowiedziesz się więcej na temat czynników wpływających na cenę złota? Sprawdź więcej na https://mennica-krakowska.pl >>

Decyzja o sprzedaży złota nie należy do najłatwiejszych. W końcu biżuteria ma nie tylko wartość materialną, ale także sentymentalną. Nic zatem dziwnego, że przy jej spieniężaniu oczekujemy jak najwyższej ceny. Z tego właśnie powodu, warto dokładnie zastanowić się nad tym, gdzie dokonać sprzedaży.

Lepszym rozwiązaniem, niż sprzedaż złota w lombardzie, sa komisy kruszców. Działają one podobnie do komisów samochodów. Właściciel biżuterii zostawia swoje kosztowności i czeka, aż właścicielowi komisu uda się je spieniężyć. Wartość transakcji będzie wyższa niż w przypadku sprzedaży w lombardzie, ale nie jest to rozwiązanie bez wad. Przede wszystkim na efekty nierzadko trzeba czekać długo, a firma pomniejszy wartość całego przedsięwzięcia o swoją marżę. Firmy tego typu są obecnie coraz rzadsze, a najczęściej prowadzą je po prostu doświadczeni jubilerzy.

Czy nie lepiej zatem wybrać się do jubilera? Zdecydowanie tak. Zakłady jubilerskie często prowadzą skupy metali, dzięki czemu odzyskują materiał do swoich wyrobów. Plusem tego rozwiązania jest to, że gotówkę otrzymuje się od razu, a po drugiej stronie lady stoi ekspert, który w mgnieniu oka potrafi ocenić wartość przedmiotu. Ponadto jubilerzy są w stanie nabyć złoto w różnych postaciach i o różnych próbach. W końcu jest to dla nich materiał do dalszej pracy.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾