•   Czwartek, 25 kwietnia 2024
Nowe technologie

Python Developer: zarobki, jak zacząć

Jednym z poszukiwanych specjalistów z branży IT jest Python Developer. Zarobki, które oferują pracodawcy, a także fakt, że Python to język programowania polecany początkującym, sprawiają, że uczy się go coraz więcej osób. Czy Python jest trudny? Jak zacząć swoją przygodę z nim?

Jak zacząć programować w Pythonie?

Nieustannie rosnąca popularność Pythona sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na naukę tego języka, chcąc rozpocząć karierę w branży IT. Zamieszczane przez pracodawców oferty pracy: programista Python świadczą o tym, że zapotrzebowanie na specjalistów nie maleje. Oto przykładowe czynniki zachęcające do podjęcia pracy Python Developera

  • zarobki, 
  • elastyczność zatrudnienia, 
  • możliwość pracy zdalnej, 
  • perspektywy rozwoju. 

Żeby jednak rozważać zatrudnienie na tym stanowisku, należy nauczyć się programowania. Jak zacząć? Można skorzystać z różnych źródeł - do najpopularniejszych należą bezpłatne lub płatne kursy online/stacjonarne i literatura. Część chętnych korzysta ze staży dla początkujących. Istnieje także szereg organizacji, które pomagają w przebranżowieniu się i nauce Pythona. 

Dla tych, którzy myślą nad kursem, najważniejsze jest, by sprawdzić opinie przed jego rozpoczęciem - to pozwoli na dokonanie dobrego wyboru poprzez wyselekcjonowanie najbardziej wartościowych szkoleń. Należy również pamiętać, że przyszły Python Developer musi ćwiczyć wykorzystywanie wiedzy w praktyce, a nawet po zdobyciu pracy w branży dbać o swój nieustanny rozwój i uaktualnianie wiedzy.

Programista Python: zarobki

Wynagrodzenia na tym stanowisku zależą m.in. od stażu pracy, wielkości firmy, formy zatrudnienia i lokalizacji. Ile zarabia Python Developer? Ogólnie rzecz biorąc - jego pensja zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 

Według danych przedstawionych przez branżowy portal Bulldogjob w przypadku początkującego programisty Python zarobki wynoszą średnio 4563 zł netto, a wynagrodzenie rośnie wraz z doświadczeniem (mid zarabia średnio 8086 zł, zaś senior - 12713 zł netto).

Na wyższą pensję mogą liczyć Python Developerzy pracujący na podstawie B2B, którzy stanowią ok. 37 proc. wszystkich programistów - ich średnie zarobki to 10266 zł netto (w przypadku umowy o pracę, którą posiada 48 proc. tych pracowników, jest to średnio 7708 zł netto, a innych umów, np. zlecenia - 5679 zł netto). 

Wpływ na zarobki Python Developera mają również miasto oraz branża. Najwyższe pensje otrzymuje się w dużych, nowoczesnych ośrodkach miejskich - Warszawie (średnio 9292 zł netto), Wrocławiu (8285 zł netto) czy Krakowie (7262 zł netto). Najkorzystniejsze warunki proponuje się pracownikom zajmującym się programowaniem w finansach, ubezpieczeniach i bankowości (średnio 10294 zł netto), usługach internetowych (9046 zł netto) i wytwarzaniu oprogramowania (8046 zł netto). 

Co można zrobić w Pythonie? 

Python jest jednym z najbardziej wszechstronnych i najpopularniejszych języków programowania. Może o tym świadczyć fakt, że korzystają z niego m.in. Google, Youtube, Instagram, Spotify, NASA, Yahoo czy IBM. 

Co można zrobić w Pythonie? Bardzo wiele - aplikacje desktopowe, internetowe i mobilne, serwisy internetowe, skrypty. Ten popularny język programowania świetnie sprawdza się przy tworzeniu multimediów czy też testowaniu oprogramowania. 

Z Pythona korzysta się w wielu branżach. Jest on użyteczny dla naukowców czy osób pracujących w finansach, m.in. do maszynowego uczenia oraz przetwarzania danych. Ponadto przydaje się w marketingu oraz rozrywce.

Choć Python jest językiem programowania, który można zastosować w wielu przypadkach, należy podkreślić, że nie jest on całkowicie uniwersalny. Twórcy gier wybierają zazwyczaj inne narzędzia, w niektórych przypadkach ewentualnie posiłkując się Pythonem. Nie jest on również polecany do tworzenia aplikacji mobilnych, choć oferuje taką możliwość - lepiej jest skorzystać choćby z React Native czy Javy, które cechują się większą wydajnością. 

Czy Python jest trudny?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Programowanie w Pythonie odbiega od naszego sposobu myślenia, co stanowi pewną trudność. Mimo to jest on polecany dla początkujących, gdyż jest intuicyjnym językiem programowania o składni zbliżonej do języka naturalnego.

Python jest wszechstronnym narzędziem, którego popularność wciąż rośnie. Mnogość jego zastosowań, zapotrzebowanie na specjalistów i zarobki Python Developera skłaniają rzesze chętnych do nauki programowania.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾